Fiordy – to trzeba zobaczyć na własne oczy. Aurlandfjord, odnoga Sognefjordu. Fiordy – to trzeba zobaczyć na własne oczy. Aurlandfjord, odnoga Sognefjordu. Fot. Konrad Konieczny

Co warto zobaczyć?

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, które warto zobaczyć wybierając się w podróż do Norwegii. Dlatego na zachętę wymieniamy 10 topowych atrakcji, które mogą być przyczynkiem do dalszej eksploracji fascynującej Skandynawii.

Fiordy Norwegii

Fiordy to chyba pierwsza myśl, która przychodzi do głowy w kontekście rozważań o Norwegii. Widoki stromych skał i morskich zatok wdzierających się w głąb lądu zapierają dech w piersiach.

Turyści, już od XIX  najczęściej wybierają rejs po Geirangerfjordzie, który jest na tyle głęboki, że wpływają do niego pełnomorskie statki. Turystów na ląd przewożą z nich małe łodzie. W trakcie rejsu można zobaczyć szereg wodospadów, m.in. słynny De Syv Søstre (Siedem Sióstr).

Warto wybrać się także  w rejs po najdłuższym fiordzie Norwegii - Sognefjordzie, liczącym 204 km, który ciągnie się aż do podnóża gór Jotunheimen. Warto wybrać taki, docierający do jego odnóg, przede wszystkim do Nærøyfjordu, który to jest jednym z najwęższych fiordów Norwegii. Fiord ten, podobnie jak Geirangerfjord, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Lodowiec

Dla spragnionych aktywnego wypoczynku, dobrym pomysłem może być wędrówka po lodowcu. Najpopularniejsze są organizowane po jęzorach Briksdalsbreen i Nigardsbreen (części Jostedalsbreen, największego lodowca kontynentalnej Europy). Na wędrówkę taką można się wybrać jedynie w asyście doświadczonego, lokalnego przewodnika. Nie można zapominać, że lodowce są w stałym ruchu i pod pokrywą śniegu tworzą się głębokie na kilkadziesiąt metrów szczeliny. Niezbędny sprzęt, czyli raki, czekany i liny wypożycza się u organizatora. Nie można zapomnieć o dobrym, górskim obuwiu. Więcej informacji na stronach www.fjordnorway.com.

Lofoty

Lofoty zwane są Norwegią w pigułce. Nie bez przyczyny, bo na tym położonym za kołem podbiegunowym archipelagu, znajdziemy wszystko co w Norwegii najpiękniejsze – od stromych, trudno dostępnych masywów górskich, po liczne fiordy przecinające linię brzegową. Wioski rybackie poukrywane wśród lofockich zatok, kuszą swoimi lokalnymi przysmakami i tradycjami, które zdecydowanie warto poznać lepiej.

Stavkirke

Stavkirke to norweskie kościoły słupkowe wznoszone w okresie od X do XIII wieku, czyli w okresie gdy chrześcijaństwo mieszało się z wiarą pogańską. Wiele budowli jest pokrytych gontem, przypominającym smoczą łuskę, często ozdabiają je runiczne inskrypcje oraz ochronne pentagramy. Spośród ponad 1000 kościołów zachowało się jedynie 30. Najciekawsze znajdują się w Urnes, Borgund, Lom, Vik i Heddal.

Parki Narodowe

W Parkach Narodowych, do których co ważne wstęp jest bezpłatny, można nie tylko podziwiać piękno norweskiej przyrody, ale przede wszystkim aktywnie spędzać czas.

Jednym z najczęściej odwiedzanych jest Jotunheimen Nasjonalpark, powstały w celu ochrony dzikiego górskiego krajobrazu. Można tu spotkać stada reniferów, łosie, rosomaki, jelenie i rysie. Właśnie w Górach Jotunheimen, znajduje się najwyższy szczyt Norwegii – Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.). Wysokie partie gór są pokryte czapami lodowców, których skalę obrazuje ich nazwa – Jotunheimen znaczy Dom Olbrzymów.

Linie kolejowe

Podróż koleją również może być wielką atrakcją, zwłaszcza jeśli wybierzemy Bergensbanen albo Flåmsbana. Pierwszą pokonamy trudno dostępny płaskowyż Hardanger, podziwiając ośnieżone szczyty, fiordy i lodowce. Drugą, choć bardzo krótką, bo liczącą zaledwie 20 km, przemierzymy jeden z najbardziej stromych odcinków kolejowych na świecie.

Trasy samochodowe

Podróżując samochodem warto wybrać Drogę Atlantycką, przez wielu uważaną za najpiękniejszą trasę samochodową na świecie. Wybierając tę drogę zagłębimy się w ocean przemierzając szkiery i maleńkie wysepki.

Przemierzając Norwegię nie sposób nie odwiedzić jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, czyli Drogi TrolliTrollstigen. Wąska i stroma droga o nachyleniu 12 %, z jedenastoma ostrymi zakrętami jest bardzo spektakularna. Jej historię można poznać w muzeum ulokowanym na jej szczycie.

Oslo

Podróżując  po Norwegii warto odwiedzić jej stolicę. W centrum warto odwiedzić twierdzę Akerhus, Operę, Muzeum Muncha i Park Vigelanda. Na półwyspie Bygdøy z kolei Muzeum Kon-Tiki, Ludowe i Łodzi Wikingów.

Bergen

Bergen uważane jest za bramę do krainy fiordów. Warto wybrać się na spacer uliczkami wykładanymi drewnem, albo wjechać kolejką Fløibanen, na wzgórze Fløyen, skąd rozpościera się wspaniała panorama miasta.

Trondheim

Trondheim to trzecie największe miasto Norwegii. Wybierając się w te rejony, nie sposób nie zwiedzić największej gotyckiej świątyni w całej Skandynawii, czyli Katedry Nidaros.

Czytany 32846 razy

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Dokąd jechać?
Skomentuj