Bez mapy ani rusz. Bez mapy ani rusz. Fot. Konrad Konieczny

Mapy Norwegii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niezależnie czy wybieramy się do Norwegii na wyprawę życia, będącą sprawdzianem wszystkich naszych umiejętności, czy też po prostu jedziemy z biurem podróży aby prawdziwie wypocząć na łonie norweskiej natury i tak przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dokładne mapy celu naszej podróży.

Gdzie kupić?

Atlasy samochodowe i plany dużych miast bez trudu kupimy w polskich księgarniach – w tradycyjnych punktach i w księgarniach internetowych. Po przekroczeniu z kolei granicy Norwegii mapy turystyczne i samochodowe dostaniemy w punktach informacji turystycznej, na stacjach benzynowych, kempingach i w kioskach sieci Narvesen.

Mapy samochodowe

Mapy samochodowe to niezbędne wyposażenie każdego kierowcy, nawet gdy posiadamy bardzo dokładną nawigację GPS. Poza tym te dobre zawierają np. trasy widokowe i miejsca godne uwagi, plany większych miast, czy tabele odległości.

Dostępne na naszym rynku są następujące mapy samochodowe:

 • z serii Marco Polo; w skali 1:800 000 z 2009 r.
 • wydawnictwa Demart; w skali 1:1 100 000 z 2007 r.
 • wydawnictwa PPWK Copenicus; w skali 1:2 000 000 z 2008 r.
 • wydawnictwa Freytag&Berndt

- mapa samochodowa w skali 1:600 000 z 2009 r.
- atlas turystyczno-samochodowy w skali 1:400 000 z 2008 r.
- 4 częściowa mapa samochodowa Norwegii, w skali 1:400 000 i 1:250 000; w zależności od części dostępne są wydania z 2008, 2010 i 2011 r.

Mapy turystyczne

Wybierając się na wędrówki piesze i rowerowe warto mieć ze sobą mapy turystyczne. Statens Kartverk czyli Urząd Kartograficzny w Norwegii opracował dokładne mapy dla amatorów wycieczek pieszych i rowerowych, z kolei Norweskie Towarzystwo Turystyczne (DNT; www.turistforeningen.no) dla tych wybierających się w góry.

Warto zaopatrzyć się także w mapy wydawane są przez Cappelen (www.cappelendamm.no). Są to najbardziej powszechne i bardzo dokładne mapy, które zamówić można przez Internet albo kupić na miejscu. Mapy te wydawane są dla regionów, a ich ceny rozpoczynają się od 129 Nkr za sztukę.

Plany miast

Jeśli zamierzamy zwiedzać miasta, aby nie pobłądzić, warto zaopatrzyć się w ich plany. Plany tych największych, np. Oslo bez problemu kupimy w polskich księgarniach, np. wspomnianego już wydawnictwa Freytag&Berndt, w skali 1:20 000.  Dokładne mapy miejskie wydaje także norweskie wydawnictwo Cappelen. Poza tym plany największych miast dołączane są do atlasów turystycznych.

Plany Oslo, Bergen jak i mniejszych norweskich miejscowości możemy dostać często otrzymać bezpłatnie w punktach informacji turystycznej.

Czytany 29782 razy

Artykuły powiązane

 • Norwegia od A do Z

  Norweski alfabet turystyczny, czyli przydatne informacje od A(lkoholu) do Z(orzy polarnej).

 • Samochodem po Norwegii

  Podróżowanie samochodem po Norwegii to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ swobodnie dojedziemy w najpiękniejsze zakątki kraju.

 • Płatne drogi i tunele

  Aby pokryć koszty budowy nowych dróg i tuneli, w Norwegii niektóre odcinki są płatne. Opłacie podlega także wjazd do większych miast.

 • Drogi zamknięte zimą

  W okresie zimowym, z uwagi na bezpieczeństwo, część tras, zwłaszcza te prowadzące przez wysoko położone przełęcze są zupełnie wyłączane z ruchu.

 • Zwyczaje drogowe

  Podróżując po norweskich drogach i przyglądając się tamtejszym zwyczajom drogowym aż chciałoby się niektóre z nich przenieść na nasz rodzimy grunt.

 • Co zabrać na wyjazd?

  Jak spakować się na wyjazd do Norwegii by nie zapomnieć niczego ważnego, a zarazem nie wozić rzeczy niepotrzebnych? Oto kilka praktycznych porad.

Więcej w tej kategorii: Norwegia z dzieckiem »

komentarz

Skomentuj