Poduszka ze wzorem ludowym. Poduszka ze wzorem ludowym. Fot. Konrad Konieczny

Zakupy w Norwegii

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zakupy pamiątek to duża przyjemność, szczególnie jeśli robimy niespodziankę bliskim. Uśmiechnięty troll czy norweski sweter długo będą nam przypominały wyjazd.

Oto kilka informacji, o których warto wiedzieć, na wypadek gdybyśmy postanowili sięgnąć do kieszeni i zostawić w Norwegii kilka dodatkowych koron na sprawienie przyjemności sobie lub innym.

Prezenty

Praktycznie w każdym turystycznym miasteczku czy punkcie łatwo znajdziemy sklepiki z pamiątkami. Królują trolle, drobiazgi z norweską flagą, ręcznie malowane przedmioty oraz swetry i rękawiczki robione na drutach. Dobrym pomysłem są regionalne specjały kulinarne, np. słoiczek dżemu z moroszek, czy ser brunost.

Zakupy bezcłowe

Kupując prezenty mamy możliwość zaoszczędzenia na podatku VAT wybierając sklepy oznaczone logo Tax Free. Gdy za zakupy wydamy więcej niż 318 Nkr (285 Nkr za produkty spożywcze) możemy przy kasie poprosić o specjalne pokwitowanie, czyli Tax Free Shoping Cheque. Nie wszystkie sklepy go wydają, więc warto się upewnić przed zakupami. Podatek VAT na większość produktów w Norwegii wynosi 25%, mamy więc możliwość otrzymania sporej zniżki.

Przy przekraczaniu granicy należy udać się do punktu Refund Offices, w którym po okazaniu towaru, pokwitowania oraz paszportu (dowodu osobistego) otrzymamy zwrot podatku zawartego w cenie danego produktu (gotówka lub na kartę). Punkty takie znajdują się na większych przejściach granicznych, międzynarodowych promach oraz na lotniskach. Lista punktów Refund Offices znajduje się na stronie global-blue.com.

O czym warto pamiętać:

 • Aby otrzymać zwrot podatku towar musi być zakupiony maksymalnie na 1 miesiąc przed wyjazdem z Norwegii
 • Towar nie może mieć śladów użytkowania. Powinien być oryginalnie zapakowany.

Pamiętaj, że możesz ubiegać się zwrotu podatku VAT wyłacznie za towary, które wywieziesz ze sobą z Norwegii. Nie możesz ubiegać się o zwrot podatku za jedzenie i usługi, z których korzystałeś w trakcie pobytu.

Produkty spożywcze/ alkohol

Produkty spożywcze warto kupować w sieciach supermarketów Coop, Kiwi, Rema 1000 i Rimi. Tam ceny są najkorzystniejsze. Najdroższe są mięsa i wędliny oraz sery. W supermarketach z alkoholi kupimy tylko piwo. Działy te czynne są do godziny 20 (w soboty do 18).  Piwo mogą kupić osoby, które ukończyły 18 lat.

Mocniejsze trunki kupić można jedynie z licencjonowanych sklepach, czyli w sieci Vinmonopolet (www.vinmonopolet.no). Sklepy takie znajdują się zazwyczaj w większych miastach i miasteczkach. Wysokoprocentowy alkohol mogą kupić jedynie osoby, które ukończyły 20 lat.

Godziny otwarcia

 • Sklepy są przeważnie otwarte w godzinach: pn.-pt. 10:00 – 17:00; czw. 9:00 – 18:00/20:00; sob. 10:00 – 13:00/15:00
 • Supermarkety są zazwyczaj czynne w godzinach pn.-pt. 9:00 – 20:00; sob. 9:00 – 18:00
 • Sklepy są w niedziele zamknięte.
 • Dłużej otwarte bo do ok. 22:00/23:00 są otwarte jedynie kioski (sieci 7-Eleven czy Narvesen) oraz stacje benzynowe.

Zwyczaje

W Norwegii nie ma zwyczaju targowania się. Nawet kupując pamiątki na przydrożnych straganach targowanie się raczej nie jest mile widziane.

Czytany 23300 razy

Artykuły powiązane

 • Norwegia za 1000 zł

  Czy wyprawa do Norwegii możliwa jest za 1000 złotych? Oczywiście, że tak! Poniżej przedstawiamy jak zaplanować atrakcyjny i tani wyjazd do Stavanger.

 • Ceny w Norwegii

  Jak to jest w rzeczywistości z cenami w Norwegii i czy wyjazd musi zrujnować nasz budżet?

 • Norwegia od A do Z

  Norweski alfabet turystyczny, czyli przydatne informacje od A(lkoholu) do Z(orzy polarnej).

 • Biura podróży

  Jeśli nie mamy czasu bądź ochoty samodzielnie zaplanować naszego wyjazdu do Norwegii, warto skorzystać z oferty biur podróży.

 • Tanie podróżowanie po Norwegii

  Mimo, że Norwegia jest stosunkowo droga, to podróżowanie po niej wcale takie nie musi być. Ceny wprawdzie odstraszają, ale są sposoby by je „oswoić”.

 • Autostopem po Norwegii

  Jeśli jesteśmy towarzyscy i lubimy przygody to podróż po Norwegii może być naprawdę tania. Wystarczy tylko nadmiar wolnego czasu i odrobina szczęścia.

Skomentuj