27 lutego przypada Światowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Z tej okazji przypominamy kilka ciekawostek o tym arcyciekawym stworzeniu.
Najłatwiej niedźwiedzia polarnego spotkamy na Svalbardzie, czyli należącym do Norwegii archipelagu w Arktyce. Jest tu ich więcej niż ludzi.
Gdyby człowiek zdecydował się na zjedzenie wątroby niedźwiedzia polarnego, która zawiera ogromne ilości witaminy A, mógłby umrzeć, no i oczywiście niedźwiedź też by tego nie przeżył.
Dorosły niedźwiedź potrafi biegać tak szybko jak koń.
Niedźwiedzie polarne zasłaniają sobie oczy, gdy czują się onieśmielone.
Niedźwiedzie polarne pochodzą od jednego przodka, który żył 20 do 50 tyś lat temu na terenie dzisiejszej Irlandii.
Futro niedźwiedzia polarnego w rzeczywistości nie jest białe, lecz przezroczyste, a przy tym bardzo czyste i dobrze odbija promienie słoneczne. Natomiast skóra niedźwiedzia polarnego jest czarna.
Psy rasy samojed to jedyne psy na świecie, które wyglądają jak małe niedźwiadki polarne.
Nowo narodzony niedźwiadek polarny waży od 200g do 700g.
Niedźwiedzie polarne są tak silne, że jednym uderzeniem mogą pozbawić człowieka głowy.
W kopenhaskim zoo powstał "Pierścień Arktyczny" ośmiometrowy przezroczysty tunel o średnicy 3,5 m, który umożliwia zwiedzającym obejrzenie pływających niedźwiedzi polarnych. Do misiów można zbliżyć się na odległość 15 cm (taką grubość mają ściany tunelu).
Niedźwiedź polarny ma zaskakująco dobry węch. Potrafi wyczuć pożywienie z odległości 30 km.
Nie tylko człowiek jest wrogiem niedźwiedzi polarnych. W wodach Grenlandii żyje rekin, który żywi się niedźwiedziami polarnymi i może żyć ok. 200 lat. Nikt nie łowi tego gatunku, ponieważ jego mięso jest trujące.
Niedźwiedzie nie polują na pingwiny... bo w przeciwieństwie do nich żyją na północnej półkuli, wokół Arktyki :)
Niedźwiedź polarny ma 42 zęby
Niedźwiedzie polarne żyjące na Svalbardziej w Norwegii są pod ścisłą ochroną. Niestety w Kanadzie czy na Alasce ciągle się na nie poluje.
Para niedźwiadków na płynącej krze u brzegów Spitsbergenu. Foto: AWeith / CC