10. stycznia br. amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów 2013. Wśród nominowanych w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny jest norweski biograficzny film o Heyerdahlu pt. „Kon-Tiki” (2012). Laureaci Oscarów zostaną wyłonieni 24 lutego w Hollywood.
"Kon-Tiki", reż. Espen Sandberg i Joachim Rønning, będzie konkurował z czterema innymi filmami: „Miłość” (Austria), „Wiedźma wojny" (Kanada), "Kochanek Królowej” (Dania), i „Nie" (Chile).
To pierwsza od 2001 r. norweska nominacja do tej najbardziej prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu filmowego.
Tegoroczna gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej będzie 85. w historii.
Niedawno "Kon-Tiki" był wśród filmów nominowanych do 70. edycji Złotych Globów w kategorii Najlepszy Obcojęzyczny Film Fabularny.
Kon-Tiki
"Kon-Tiki" to norweska superprodukcja, będąca ekranizacją słynnej wyprawy Thora Heyerdahla i jego załogi. Film został nakręcony 64 lata po tym, jak sześciu śmiałków –pięciu Norwegów i jeden Szwed, a wśród nich dowódca, norweski odkrywca i badacz Thor Heyerdahl - przepłynęło w 1947 r. na tratwie Kon-Tiki Pacyfik (z Peru do Polinezji), pragnąc udowodnić, że taka podróż była w przeszłości możliwa. Zdaniem Heyerdahla takimi właśnie tratwami Inkowie żeglowali i docierali aż do Polinezji - Norweg tezie tej poświęcił całe swe późniejsze naukowe życie. Heyerdahl wraz z załogą przebył w 101 dni 4300 mil morskich (odpowiednik ok. 8 tysięcy kilometrów) na tratwie, wykonanej z pni drzewa balsa i zbudowanej bez użycia gwoździ i metalowych okuć, zgodnie z hiszpańskim opisem sprzed pięciu wieków. Była to bodaj najsłynniejsza wyprawa XX w, dzięki której świat dowiedział się, że setki lat przed Kolumbem ludzie byli zdolni przepływać gigantyczne odległości na prehistorycznych tratwach. Po jej ukończeniu Thor Heyerdahl napisał książkę pt. „Wyprawa Kon-Tiki”, która stała się światowym bestsellerem, a film nakręcony podczas rejsu uhonorowano w 1952 roku Oscarem dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Obecna produkcja to najdroższy norweski film w historii - jego budżet sięgnął 100 mln koron. Scenariusz filmu zawiera elementy kina akcji, a nawet wątek miłosny. Konsultantem (do chwili śmierci w 2002 r.) był sam Thor Heyerdahl. Do zdjęć użyto wiernej repliki oryginalnej tratwy Kon-Tiki o wadze 23 ton.
Od momentu wejścia do norweskich kin 24 sierpnia br.,film stał się w Norwegii wydarzeniem narodowym. Jak dotąd sprzedano na ten film na rynku krajowym ponad 880 tys. biletów. Dwie firmy: The Weinstein Company, amerykański dystrybutor, który nabył film do projekcji w USA, Kanadzie, Wlk. Brytanii i Włoszech oraz międzynarodowa spółka Jeremy’ego Thomasa, brytyjskiego koproducenta, która sprzedała film do ponad 40 regionów, organizują obecnie pokazy w USA, mające pomóc „Kon-Tiki” w zdobyciu Złotego Globu w swej kategorii.