W kinach od 29-11 jest już wyświetlany film animowany pt. "Kraina lodu" (ang. FROZEN) wytwórni Disneya. Dotychczas wiele napisano o norweskich inspiracjach, a my chcemy przedstawić jeszcze jedną - mróz. W galerii przedstawiamy to co natura od wieków potrafi zrobić z wodą.
"Mróz" na szybie (zwany także paprocią lodową lub lodowym kwiatem) tworzy się, gdy szklana szyba lub inna gładka powierzchnia jest narażona na wpływ bardzo zimnego powietrza na zewnątrz i umiarkowanie wilgotnego powietrza wewnątrz. Jeśli szyba nie jest dobrym izolatorem (np. szyba zespolona), to para wodna skrapla się tworząc róznorodne lodowe wzory. Przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych mróz może pojawić się na dole okna, nawet na wydajnych szybach zespolonych (efekt obiegu powietrza pomiędzy dwoma taflami szkła, dolna część oszklenia ma zawsze niższą temperaturę niż w górna.)
Powierzchnia szkła ma wpływ na kształt kryształów, a więc niedoskonałości, zadrapania lub pył mogą modyfikować sposób krystalizacji pary wodnej. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest bardzo wilgotne, to woda najpierw ulegnie kondensacji do małych kropelek, a następnie zamarźnie do postaci jasnego lodu.