Proponujemy by główną część pieniędzy wymienić przed wyjazdem w najbliższym kantorze w Polsce oferującym dobry kurs. Aktualne kursy walut w wybranych kantorach w całej Polsce można znaleźć na stronach www.kantory.pl lub www.quantor.pl.
W Norwegii kantory nie są tak popularne i kurs wymiany może nie być równie korzystny. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia gotówką, pieniądze możemy wypłacić w Norwegii z bankomatu. Korzystając z kart MasterCard, Visa, EuroCard czy American Express wypłacimy pieniądze w dowolnym z bankomatów w Norwegii (oznaczonych jako Minibank). Pamiętać jednak musimy, że banki za takie transakcje pobierają określoną prowizję. Poza tym bankomaty znajdziemy tylko w głównych miastach i większych miasteczkach.
Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia kartą i zdarza nam się często podróżować za granicę ciekawym rozwiązaniem może być wyrobienie sobie karty wielowalutowej poprzez firmy w rodzaju www.revolut.com albo www.igoriatrade.com. Taka karta zasilana złotówkami pozwala nam na wydawanie pieniędzy w koronach i innych walutach po dobrym kursie bez dodatkowych opłat. To znacznie wygodniejsza opcja od wypłacania pieniędzy w zagranicznym bankomacie.
Praktycznie w każdym sklepie w Norwegii można za usługi i towary zapłacić kartą. Jest to wygodne, a w dodatku pod koniec wyjazdu nie zostaniemy z drobnymi w obcej walucie.
Na niektórych stacjach benzynowych i w supermarketach możemy mieć jednak kłopot z płatnością kartą kredytową wydaną poza granicami Norwegii. Z akceptacją kart debetowych jest nieco lepiej. Z powodu tych ewentualnych trudności polecamy nie ulegać pokusie całkowitej rezygnacji z zabierania gotówki na wyjazd.
Warto wiedzieć, że płacąc kartą nie zostaje nam doliczona prowizja dla banku, jedynie kurs przewalutowania (jeśli mamy konto w złotówkach) może nie być korzystny. Nie dotyczy to oczywiście kart wielowalutowych, których zaletą jest właśnie dobry kurs po jakim przeliczana jest transakcja.
Aktualny kurs wymiany złotówek na norweskie korony można znaleźć w internecie na wspomnianych przeglądarkach kantorów. Kurs po jakim nasz bank przelicza transakcje z karty płatniczej znajdziemy z kolei na jego stronie internetowej. Na przykład mBank publikuje dzienne kursy walut na stronie www.mbank.pl/serwis-ekonomiczny/kursy-walut/, Bank Pekao na stronie www.pekao.com.pl/exchange, Bank ING na stronie www.ingbank.pl/kursy-walut.
W języku norweskim korona nazywa się krone (liczba mnoga: kroner). 1 krone dzieli się na 100 øre, choć nie funkcjonuje już ono w formie gotówki. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1 krone i 5, 10, 20 kroner oraz banknoty 50, 100, 200, 500 i 1000 kroner. Powszechnie używanym skrótem waluty norweskiej jest Nkr lub NOK.
W Norwegii banki są czynne od poniedziałku do piątku, zazwyczaj od 9:00 do 15:30 (często w czwartki trochę dłużej). Praktycznie nie spotkamy oddziałów czynnych w weekendy, a i latem zdarza się, że pracują one krócej.