Droga Trolli

Foto: Konrad Konieczny
Serpentyny Drogi Trolli.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii, będącą żelaznym punktem większości wycieczek, jest Trollstigen, czyli Droga Trolli, w dosłownym tłumaczeniu „drabina trolli”.

W nazwie tej jest sporo prawdy, ponieważ widok z góry na wąską i stromą szosę (o nachyleniu sięgającym miejscami 12%) z jedenastoma bardzo ostrymi zakrętami w istocie przypomina drabinę. Zaczyna się łagodnym podjazdem w głębi doliny Isterdalen, po czym akrobatycznie trawersuje na wysokość 852 metrów n.p.m. do przełęczy Alnesreset. Stąd rozpoczyna się ponownie łagodny zjazd do miejscowości Valldal nad Nordfjordem.

W połowie trasy wiele osób staje obok niewielkiego mostku, aby podziwiać wspaniały wodospad Stigfossen spadający z wysokości 180 metrów.

Po wjechaniu na szczyt koniecznie trzeba zatrzymać się na parkingu i przejść w kierunku punktu widokowego, z którego rozciąga się urzekająca panorama na całą dolinę oraz okoliczne szczyty. Wjazdu do doliny od strony Åndalsnes strzegą góry o nazwach: Dronningen (Królowa), Kongen (Król) i Bispen (Biskup) wszystkie sięgające 1500–1600 metrów n.p.m.

Czytaj więcej "Złoty szlak" Geiranger - Trollstigen.

Arcydzieło inżynierii

Po ośmiu latach budowy droga została uroczyście otwarta 31 lipca 1936 r. przez króla Haakona VII, a stara ścieżka Klovstein, od wieków łącząca regiony Romsdalen i Sunnmore, jest dziś popularnym szlakiem turystycznym. W 2005 roku przeprowadzono remont drogi, poprawiając jej ochronę przed spadającymi odłamkami skalnymi. Historię Drogi Trolli, można poznać w centrum turystycznym na przełęczy, znajdziemy tu też sklep z pamiątkami i restaurację.

 

Przejazd Drogą Trolli to ambicja wielu rowerzystów.
Foto: Konrad Konieczny

Znak na początku trasy ostrzega przed trollami.
Foto: Konrad Konieczny

Most nad wodospadem Stigfossen. Można się tu zatrzymać i zmoczyć w wodnym pyle.
Foto: Konrad Konieczny

 

Zobacz Drogę Trolli podczas Wyjazdu nad Geiranger. 7 dni za 2000 zł.

Podróż Drogą Trolli

Drogą kursują w sezonie autobusy turystyczne między Åndalsnes i Geiranger, zatrzymując się na 15 minut przy punkcie widokowym.

Należy pamiętać, że droga jest otwarta jedynie od połowy maja do października i poza tym okresem jest całkowicie nieprzejezdna (Czytaj więcej w Drogi zamknięte zimą). Ze względu na wąskie zakręty na drodze obowiązuje również zakaz wjazdu dla pojazdów dłuższych niż 12,4 m. 

O tym, że należy uważać na trolle, ostrzega jedyny tego rodzaju znak drogowy w Norwegii.

 

Zdarza się, że na wąskich zakrętach kierowcy autokarów mają problem manewrowaniem i utykają.
Foto: Konrad Konieczny

Platforma widokowa na przełęczy.
Foto: Konrad Konieczny

Nad punktem widokowym jest designerskie centrum informacji turystycznej i duży parking.
Foto: Konrad Konieczny

Górskie krajobrazy widoczne z drogi na szczycie przełęczy.
Foto: Konrad Konieczny

  • Last modified
    Artykuł aktualizowany: wtorek, 28 sierpień 2018