Norweskie przepisy drogowe są generalnie podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Aby jednak naszego budżetu nie nadszarpnęły niepotrzebne mandaty pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach:
Mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości są bardzo wysokie, łącznie z zatrzymaniem prawa jazdy; mandaty obowiązują już od przekroczenia prędkości o 1 km, ich kwota jest zgodna z obowiązującym taryfikatorem. Na przykład za nieprawidłowe wyprzedzanie kierowca może otrzymać mandat w wysokości od 5200 NOK. Taka sama kara grozi za wymuszenie pierwszeństwa przejazdu.
Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przewidziana jest najsurowsza kara. Kierowca, którego zawartość alkoholu w krwi przekroczy 0,2 promila, otrzyma karę grzywny w wysokości od 5000 do 10 000 NOK. Prawo jazdy zostanie zatrzymane na minimum 12 miesięcy. Policja ma prawo zarekwirowania pojazdu. Kierowca zostanie skazany na karę pozbawienia wolności (w zawieszeniu lub bez) na czas orzeczony przez sąd.
Polacy, którzy zostali zatrzymani przez policję, mają prawo zażądać pomocy tłumacza i otrzymania adwokata z urzędu.
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości na terenie Królestwa Norwegii:
Jeżeli przekroczyłeś dopuszczalną prędkość o 35 km/godz. i więcej, to sprawa zostanie skierowana do sądu. Za to wykroczenie grozi kara grzywny. Sąd może zatrzymać prawo jazdy.
W przypadku awarii samochodu należy założyć kamizelkę odblaskową i wystawić czerwony trójkąt ostrzegawczy.
Pomoc drogową można wezwać korzystając z całodobowych numerów:
NAF: 810 00 505
Falken: 02 222
Viking: 06 000
W przypadku, gdy doszło do kolizji, należy wypełnić protokół wypadkowy, tzw. Skademelding (sporządzony w języku norweskim; dobrze jest mieć przy sobie także egzemplarz w języku polskim do pobrania w towarzystwach ubezpieczeniowych).
W przypadku wypadku drogowego należy niezwłocznie wezwać policję (tel. 112).