Trasy mają różne stopnie trudności więc sport ten nadaje się i dla zupełnie początkujących – nawet całych rodzin, jak i dla już doświadczonych, poszukujących mocnych wrażeń. Niezależnie od trasy, jedno jest pewne – będzie mokro i ekscytująco.
Norwegia znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów z najlepszymi warunkami terenowymi do uprawiania tego sportu.
Dla wprawionych w kajakarskie i kanioningu polecamy Lofoty. Pływanie między wyspami archipelagu to prawdziwy kajakarski raj, tym bardziej że odkrywanie piaszczystych zatok można połączyć z wędrówką po górach czy ze wspinaczką. Na wyspach są też miejsca odpowiednie dla mniej zaawansowanych entuzjastów jak fiordy i zatoczki wokół osady Reine na końcu archipelagu.
Dla początkujących wioślarzy wiele atrakcyjnych tras znajduje się w regionie fiordów zachodniego wybrzeża, w głębi odnóg Sognefjordu, Hardangerfjordu czy Geirangerfjordu. Panują tam wręcz idealne warunki do wiosłowania, woda jest bowiem spokojna i trudno o wywrotkę. Ogólnie rzecz biorąc w Norwegii Zachodniej jest kilkadziesiąt miejsc, które warto wypróbować. Dla przykładu spływy kajakowe dostępne są w Jostedal, Fjærland, Flåm, Gudvangen, Geiranger, Marifjøra czy w Vik.
Popularne jest również kajakarstwo po Kanale Telemarku, jeziorze Femunden w Hedmarku oraz przy okazji zwiedzania stolicy – po Oslofjordzie, lub po jednym z wielu okolicznych jezior.
Kajaki możemy wypożyczyć na kempingach, a także w lokalnych firmach, o których dowiemy się w Internecie lub w lokalnych punktach informacji turystycznej. Organizator zapewnia niezbędny sprzęt i opiekę przewodnika. Wystarczy mieć tylko ze sobą ciepłe ubranie, wygodne buty i aparat, aby uwiecznić niesamowite widoki.
Po wyjątkowo pięknym Nærøyfjordzie spływy organizuje kilka firm, jest to bowiem łatwo dostępne i wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla kajakarzy. Ciekawą ofertę posiada firma Njord. Jeśli stawiamy pierwsze kroki w kajakarstwie, a planujemy odwiedzić Flåm i Gudvangen, dobrym pomysłem może być 3 godzinny spływ z przewodnikiem wokół tych miejscowości. Jeśli z kolei mamy ochotę połączyć spływ ze wspinaczką, organizator poleca 4 godzinną wycieczkę zwaną The Old Kings Path, w trakcie której będziemy mieć okazję do kąpieli w czystych norweskich wodach, więc strój kąpielowy jest jak najbardziej wskazany. Więcej informacji na stronie www.njord.as.
Kajaki wypożyczmy też bez kłopotu w Geiranger, chociażby u Geiranger Fjordservice (www.geirangerfjord.no). W sezonie letnim kilka razy dziennie organizowane są tu spływy dla grup z przewodnikiem.
Na Lofotach spływy po Reinefjordzie organizuje Reine Adventure (www.reineadventure.com). Można skorzystać z samej wypożyczalni lub wybrać się na spływ z przewodnikiem.
Spływy kajakowe po Lysefjordzie organizują Lysefjorden Kajakkutleie (www.lysefjordkajakk.com), posiadający w swojej ofercie zarówno kilkugodzinne, jak i całodniowe spływy.
Spływy po Hardangerfjordzie organizuje stowarzyszenie Folgefonni Breførarlag (www.folgefonni-breforarlag.no). Start w miejscowości Jondal.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia, lepiej wybrać się z przewodnikiem, albo przynajmniej w większej grupie. Warto też popytać w punktach informacji turystycznej o najciekawsze trasy w okolicy i dopasować ich poziom trudności do naszych rzeczywistych umiejętności.
Pamiętajmy również, że zmienność to główna cecha norweskiej pogody (patrz Pogoda Norwegii), dlatego gdy tylko zauważymy jej pogarszanie się od razu powinniśmy zejść na ląd. Na koniec najważniejsze – kamizelkę ratunkową, niezależnie od naszych umiejętności powinniśmy mieć cały czas założoną na siebie.
Dla spragnionych niecodziennych wrażeń, kuszącym pomysłem może być wyprawa kajakiem pod lodowiec Jostedalsbreen. To wyjątkowe połączenie kajakarstwa, jak i wędrówki po lodowcach, którego trudno szukać w innych zakątkach świata. Wyprawy takie to doświadczenie niesamowitych widoków i co ważne - bardzo bliski kontakt z naturą. Firma Ice Troll w sezonie od maja do października oferuje zróżnicowane wycieczki dopasowane do naszych umiejętności. Punktem startowym zawsze jest budynek przy centrum Breheimsenter w dolinie Jostedal.
Aby wziąć udział w wyprawie nie trzeba wykazać się doświadczeniem, nie ma także ograniczeń wiekowych. Niezbędny ekwipunek to ciepłe ciuchy, kurtka przeciwdeszczowa, wygodne górskie buty i prowiant na drogę. Kajaki i niezbędny do wędrówki sprzęt, jak liny, raki i czekany, wypożycza się u organizatora.
Grupy liczą maksymalnie do 10 osób, dlatego jeśli zależy nam na konkretnej wyprawie, warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Więcej informacji na stronie www.icetroll.com.
Na koniec istotna rzecz, czyli ile zapłacimy za taką wodną przygodę. Ceny wypożyczenia dwuosobowego kajaka wahają się od 700 do 900 Nkr za dzień. Kajaki jednoosobowe są nieco tańsze od 450 do 700 Nkr za dzień.
Udział w zorganizowanym spływie z przewodnikiem to wydatek od 450 Nkr za krótki dwugodzinny spływ, po 800 Nkr za spływ czterogodzinny. Trwająca pół dnia wyprawa kajakarska z wejściem na lodowiec Jostedalsbreen to wydatek rzędu 1100 Nkr.