Jedynym wyzwaniem jakie czeka podróżującego jest zorientowanie się w sieci połączeń poszczególnych kompanii autobusowych. W Norwegii działa bowiem kilka linii długodystansowych, autobusy lokalne, miejskie a do tego działające latem linie turystyczne.
Informacje o najważniejszych liniach podajemy poniżej. O rozkładach jazdy piszemy osobno w tekście Rozkłady jazdy w Norwegii.
Linie autobusowe Nor-Way Bussekspress (www.nor-way.no) oferują połączenia na 23 trasach długodystansowych, na południe od Trondheim. Dalej na północ wygodniej będzie skorzystać z innych środków transportu.
Podróżując liniami Nor-Way indywidualnie nie ma konieczności wcześniejszego rezerwowania miejsc, ponieważ linie dają gwarancję miejsca. Jeśli autokar będzie pełen podstawią następny. Jest jednak duża zaleta rezerwowania miejsc z wyprzedzeniem. Kupując bilet przez internet na stronie Nor-Way otrzymamy cenę niższą nawet o 25% od standardowej. Bilet możemy także kupić w kasie na dworcu lub bezpośrednio u kierowcy, płacąc gotówką lub kartą.
Bilety do tanich nie należą, jednak linie honorują szereg zniżek:
Jeśli chcemy podróżować z rowerem, jego przewóz nie będzie stanowił problemu, o ile będzie wolne miejsce w luku bagażowym. Za przewóz roweru zapłacimy 50 % ceny biletu na danej trasie.
W regionie Norwegii Północnej obecnie nie ma jednej firmy transportowej co nieco komplikuje planowanie podróży. Kursują lokalne autobusy kompanii Nordlandsbuss (www.nbuss.no), Veolia (www.veolia-transport.no) oraz Torghatten (www.tts.no), którymi można dostać się aż na Przylądek Północny. Ze względu na duże odległości w podróży po północy kraju warto pomyśleć o innych środkach transportu (patrz Samolotem po Norwegii, Koleją po Norwegii).
Tanie linie autobusowe Lavprisekspressen (www.lavprisekspressen.no) to korzystne cenowo połączenia na trasie Oslo – Dovre – Trondheim oraz Oslo – Kristiansand – Stavanger.
Bilety można kupić przez Internet, już od 99 Nkr w jedną stronę. Istnieje również możliwość zakupu biletu telefonicznie lub bezpośrednio u kierowcy, ale jego cena nie jest już tak atrakcyjna.
Autobus zatrzymuje się na danej trasie tylko w kilku stałych miastach, dlatego jeśli chcemy wsiąść lub wysiąść na innym przystanku musimy to zaznaczyć przy rezerwacji internetowej.
Niestety linie nie zezwalają na przewóz rowerów. Można natomiast przewieźć mniejszy sprzęt sportowy, np. narty w cenie 99 Nkr.
W trakcie sezonu letniego na szczególnie popularnych odcinkach kursują dodatkowe autokary. Korzystając z nich przejedziemy na przykład trasę między Drogą Trolli a Geiranger, ze Stavanger pod Preikestolen i Kjærag, a także z Oslo pod górskie schroniska w górach Jotunheimen.
Większe miasta takie jak Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim czy Ålesund posiadają miejskie linie autobusowe kursujące po mieście i jego okolicach. Ich rozkłady można znaleźć na lokalnych stronach internetowych. Ich adresy podajemy w tekście Rozkłady jazdy w Norwegii.
O autokarach kursujących z miast na pobliskie lotniska piszemy w tekście Transport z lotniska.
Na koniec pytanie, które każdy sobie chyba zadaje - ile to kosztuje? Połączenia autokarowe są w Norwegii niestety drogie, dlatego warto korzystać ze wszystkich dostępnych zniżek.
Podróż w 2 osoby autokarem Nor-Way na trasie Oslo-Bergen (około 450 km) ze zniżką 25% za zakup internetowy kosztuje 550 Nkr od osoby.
Przejazd w 2 osoby z Bergen do Flåm (około 160 km) kosztuje 260 Nkr od osoby.
To znaczy, że na dłuższych trasach zapłacimy około 60 zł za przejazd 100 km. Przy trasach krótszych cena wynosi około 80 zł za 100 km.