Nærøyfjord to prawdziwy cud natury, który ze względu na swoje wyjątkowe piękno nienaruszone przez działalność człowieka znalazł się na liście świetowego dziedzictwa UNESCO. Na całej swojej długości Nærøyfjord otoczony jest przez strzeliste góry, a jedyne płaskie fragmenty ziemi zajęte są przez osamotnione farmy Styvi, Bakka i Dyrdal, do których dotrzeć można tylko od strony morza. Niewielkie, malowane na biało i czerwono domki kontrastują z surową potęgą piętrzących się nad nimi pionowych ścian.
Przez cały rok po liczącym 17 kilometrów fiordzie pływają promy i łodzie wycieczkowe, czasem spotkać można także łodzie wikingów pływające spod turystycznej wioski w osadzie Gudvangen.
Na samym końcu fiordu kryje się miniaturowa osada Gudvangen, skąd w epoce wikingów wyruszało wiele wypraw na podbój wysp brytyjskich. Wioska nie rozbudowała się znacznie od tamtego czasu z jednej prostej przyczyny. W wąskiej dolinie otoczonej przez pionowe, wysokie na blisko kilometr ściany gór, brak jest najzwyczajniej płaskich kawałków gruntu. Przez wieki dotrzeć tu można było tylko od strony morza lub wąską, wyjątkowo stromą drogą ze Stalheim. Dziś dojazd umożliwia tunel wydrążony pod górskim masywem od strony Flåm. Przy przystani promowej znajduje się tu hotelik i sklep z pamiątkami. Epokę wikingów przypomina działająca latem wioska wikingów, gdzie w połowie lipca odbywa się festiwal, z pokazami walki i historycznym targiem. W głębi doliny kryją się z kolei kempingi.
Gudvangen oraz Nærøyfjord znajdują się w programie popularnej wycieczki z Bergen lub Oslo o nazwie Norway in a nutshell organizowanej przez Fjord Tours (www.fjordtours.com).
Przez cały po fiordzie kursują promy dające znakomitą okazję do podziwania tego wyjątkowego miejsca. Latem kursy odbywają się po kilka razy dziennie. Ich rozkład można znaleźć na stronie www.thefjords.no.
Po fiordzie odbywają się także rejsy łodziami motorowymi RIB: www.flamguide.no
W Gudvangen można wypożyczyć kajak (organizator spływów www.nordicventures.com) lub przespacerować się brzegiem fiordu do osady Bakka (12 km w obie strony). Będąc w tym miejscu samochodem koniecznie trzeba odwiedzić malowniczą drogę wspinającą się wąskimi serpentynami do hotelu Stalheim, skąd rozpościera się panorama na dolinę.