Na wstępie warto powiedzieć, że minęły już czasy kiedy pracę w Norwegii można było znaleźć z marszu. W ostatnich latach rynek pracy stał się bardziej wymagający, także z powodu licznej emigracji, która podniosła konkurencję na zawody łatwo dostępne dla obcokrajowców.
Poszukiwanie pracy warto rozpocząć jeszcze przed wyjazdem do Norwegii. Pomocne w tym będą serwisy polonijne publikujące aktualne oferty, jak na przykład portal Moja Norwegia oraz inne polskie serwisy ogłoszeniowe. Nie odpowiadają one za treść prezentowanych ofert. W Polsce działają także profesjonalni pośrednicy poszukujący pracowników na konkretne stanowiska w Norwegii, jak firma Adecco.
Można też zarejestrować się w norweskich agencjach pośrednictwa pracy. Aby je odnaleźć, należy odwiedzić serwis www.gulesider.no i wyszukać hasło "vikarbyra". Dobrym pomysłem jest również bezpośredni kontakt z firmami w celu poszukiwania wolnych miejsc pracy. W tym celu trzeba wysłać e-mail ze swoją ofertą lub, o ile jest taka możliwość, osobiście przyjść do siedziby firmy z życiorysem, listem motywacyjnym i referencjami. Informacje na temat sprawdzania kwalifikacji obcokrajowców można uzyskać na stronie www.nokut.no (strona jest dostępna również w języku angielskim).
Bardzo przydatną stroną jest też www.finn.no, gdzie znajdziemy nie tylko oferty pracy, ale również ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkania, wyposażenia (niekiedy nawet za darmo), sprzedaży aut, wycieczek i usług.
Osoby szukające pracy na miejscu, w Norwegii, mogą udać się do Norweskiego Urzędu Pracy NAV, który dysponuje ofertami zatrudnienia, zapewnia dostęp do komputerów i Internetu, telefonu oraz fotokopiarek. Warto też zajrzeć na stronę urzędu www.nav.no (można zmienić język strony na angielski).
NAV Servicesenter udostępnia przez telefon informacje na temat wolnych miejsc pracy. Zanim ktoś skontaktuje się z Servicesenter, powinien rozważyć, w którym regionie Norwegii chce szukać pracy oraz zastanowić się nad rodzajem pracy, która go interesuje (tel. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30: (+47) 55 55 33 33. Pod tym numerem można uzyskać najważniejsze, zasadnicze informacje o usługach, jakie oferuje NAV. Pośrednictwem pracy zajmuje się zaś EURES: (+47) 75 42 64 04, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Na stronie Norweskiej Inspekcji Pracy Arbeidstilsynet znajdują się informacje o warunkach pracy i płacy w Norwegii przygotowane w języku polskim: www.arbeidstilsynet.no.
Aby uzyskać więcej informacji dotyczących poszukiwania pracy i życia w Norwegii, można zwrócić się do lokalnego urzędu NAV z prośbą o dostarczenie polskojęzycznej broszury "Życie i praca" lub zajrzeć na stronę www.nav.no i wybrać interesujące nas zagadnienie.