Mamy trochę więcej czasu na zwiedzanie Norwegii? A może chcemy zobaczyć coś poza utartymi trasami wędrówek turystycznych? Oto kilka niezwykłych atrakcji, o których przewodniki wspominają rzadziej...
To miasto w zasadzie trudno zaliczyć do ”nieodkrytych”. Røros jest znane i doceniane nie tylko w Norwegii, ale i w świecie. Widnieje m.in. na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z pewnością jednak popularnością ustępuje fiordom, stąd umieszczenie w niniejszym rankingu, jako zachęta do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka.
To dawna górnicza osada, która przez wieki doskonale zachowało swój układ i charakter. Jest jednym z najstarszych w Europie miast drewnianych, a XVII-wieczne górnicze domostwa to unikat w skali światowej. Ciekawe i wyjątkowe. Warto zobaczyć!
www.roros.no
www.destinasjororos.no
Rjukan powstało na początku XX wieku i było jednym z pierwszych norweskich miast, zaprojektowanych całkowicie według koncepcji architektonicznej. Nawet ławki i skrzynki pocztowe były „designerskie”.
Zapewne większość kojarzy Rjukan z II wojną światową. W 1943 roku norwescy komandosi zniszczyli w pobliskich zakładach Norsk Hydro urządzenia, produkujące ciężką wodę, przeszkadzając tym samym Niemcom w zbudowaniu bomby atomowej. Z tą fascynującą historią można się bliżej zapoznać w Muzeum Norweskiego Przemysłu (Norsk Industriarbeider Museum) w Vemork.
Miasto warto odwiedzić także dla majestatycznej góry Gaustatoppen (1883 m). Przy dobrej widoczności widać z niej 1/6 terenu Norwegii!
www.visitrjukan.no
www.visitvemork.com
Te niezwykłe wyspy rozciągają się na przestrzeni 1000 km2 i liczą ponad 6 tysięcy wysepek, przylądków i szkierów. W 2004 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspy są królestwem ptactwa, ale także doskonale zachowanym świadectwem życia w niełatwym terenie Północnej Norwegii. Niezwykle urokliwe krajobrazowo, oferują liczne możliwości aktywnego spędzania czasu i odkrywania walorów przyrodniczych i kulturowych. Obowiązkowo!
www.verdensarvvega.no
Skudeneshavn wygląda bajkowo. Pomalowane na biało drewniane domy, słońce, morze, szkiery, łodzie cumujące na nabrzeżu... Długo można by wymieniać turystyczne wabiki. W doskonałym stanie zachowało się tu wiele dawnych budynków, a ślady tradycji morskich odnajdujemy na każdym kroku. Nic dziwnego, że właśnie tu odbywa się Skudefestivalen - największy w Norwegii festiwal wybrzeża. Jeśli Południowa Norwegia latem, to tylko Skudeneshavn!
www.visitskudeneshavn.no
www.skudeneshavn.no
www.skudefestivalen.no
Rallarvegen to nazwa 122-kilometrowej trasy, biegnącej wzdłuż kolei bergeńskiej – z Haugastøl do Voss oraz pomiędzy Myrdal i Flåm
W 1894 roku zapadła decyzja o budowie linii kolejowej z Oslo (wówczas Christiania) do Bergen. Ponieważ szlak miał wieść przez wyjątkowo niesprzyjające tereny (góry, brak dróg), konieczne było wybudowanie roboczych tras, którymi można było dostarczać materiały z okolicznych miejscowości. Tak powstała Rallarvegen. Obecnie droga jest wielką atrakcją turystyczną dla rowerzystów. Wypożyczając rower na jednym z krańców trasy można wybierać między jedno i dwudniową wycieczką z mnóstwem punktów widokowych i atrakcji przyrodniczych na trasie.
www.rallarvegen.com
www.visitrallarvegen.no
www.rallarvegen.no
Alpy Lyngen (Lyngsalpene) to spektakularne góry, położone niedaleko Tromsø w Północnej Norwegii. Są wyjątkowo dzikie i malownicze. Ponieważ leżą na wąskim półwyspie, wydaje się, jakby 1000-metrowe szczyty wyrastały wprost z wody! To eldorado dla narciarzy ekstremalnych oraz alpinistów, lecz nie tylko. Dogodne trasy wycieczkowe pozwalają na spacery także „zwykłym” turystom”. Każdy może nacieszyć oko cudownymi widokami gór, jezior, lodowców w otoczeniu szmaragdu fiordu i błękitu nieba...
http://lyngsalpene.no/
Niedaleko Alp Lyngen leży inna niezwykła atrakcja regionu Troms – dolina Reisadalen. Rozpoczyna się przy fiordzie Reisafjorden i wiedzie wzdłuż rzeki Raisaelva. W górnym biegu rzeka płynie jakby w kanionie. To wyjątkowy teren, z ciekawą roślinnością, niezwykłym ukształtowaniem i przepięknymi wodospadami (m.in. Moliss – 269 m). Obszar w dużej części zajmuje Park Narodowy Reisa.
http://reisa-nasjonalpark.no
Stare Miasto (Gamlebyen) we Fredrikstad to doskonale zachowany fragment dawnej zabudowy miejskiej, którego odwiedzenie nie zajmie dużo czasu, a dostarczy wielu przyjemnych wrażeń.
Leżące nad rzeką Glommą miasto zostało założone w 1576 r. przez duńskiego króla Frederika II, który zresztą nigdy go nie odwiedził. Sto lat później wzniesiono tu solidną, otoczoną fosą twierdzę. Wewnątrz pasa umocnień znalazły się miejskie budynki. Obecnie jest to główna i najbardziej urokliwa część starego Fredrikstad, która licznymi galeriami i restauracjami zachęca do odwiedzin.
www.visitoslofjord.no/no/fredrikstad-og-hvaler/Gamlebyen
Nazwa Innherred obejmuje obszar, położony wzdłuż północnej części fiordu Trondheimsfjorden, ok. 100 km na północ od Trondheim. To część kraju, która stanowi kolebkę historii Norwegii. W bitwie pod Stiklestad w 1030 roku zginął, sprzyjający chrystianizacji kraju, król Olaf II. Jego grób znajduje się w katedrze w Trondheim. Obecnie w miejscu dawnej bitwy stworzono prężnie działające Narodowe Centrum Kultury Stiklestad, gdzie wystawiana jest m.in. inscenizacja „Sztuka o Św. Olafie”.
www.stiklestad.no
To miejsce musi odwiedzić każdy, kto chce zasmakować dawnej Norwegii. W niezwykłym skansenie Maihaugen w Lillehammer zgromadzono pond 200 budynków, pochodzących z różnych okresów norweskiej historii – najstarsze nawet z XII wieku!
Co ważne, skansen położony jest w urokliwym terenie, a pasące się wokół zwierzęta stanowią malownicze uzupełnienie zabytkowych budowli.
www.maihaugen.no