Umieszczenie Nærøyfjord na pierwszym miejscu raczej nikogo nie dziwi. To jeden z najbardziej spektakularnych fiordów na świecie. Został doceniony przez UNESCO wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa. Wąski – w najwęższym miejscu ma tylko 250 metrów szerokości – a do tego otoczony ogromnymi górami! Zachwycający! Jego urok najłatwiej docenimy podczas rejsu po fiordzie. Kursujący przez prawie cały rok statek umożliwia dotarcie do sąsiedniego Aurlandsfjorden i miejscowości Flåm. Taki rejs to punkt obowiązkowy w programie każdego turysty.
To drugi norweski fiord na Liście UNESCO. Pełen majestatu, ale i surowości, położony pośród wysokich gór, z których spływają niezwykle malownicze wodospady: Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr). Najpiękniej widać je podczas rejsu po fiordzie - z miejscowości z Geiranger do Hellesylt kursuje prom. Warto wybrać się na tę wycieczkę. Zobaczymy wówczas nie tylko wodospady, ale i zachwycający górski krajobraz wokół fiordu. Wspaniały widok na fiord rozpościera się także z górującego nad okolicą szczytu Dalsnibba.
Najdłuższy fiord Norwegii, a zarazem najdłuższy fiord na świecie, liczy aż 204 km i w najgłębszym miejscu osiąga 1308 m. Sognefjord, położony na północ od Bergen, dosłownie przecina środkową Norwegię na dwie połowy, wdzierając się głęboko w ląd, aż po same podnóża gór Jotunheimen. Wokół fiordu jest wiele atrakcji turystycznych.
W pobliżu znajduje się Jostedalsbreen - największy lodowiec na kontynencie europejskim oraz najwyższy szczyt Norwegii Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.). Na terenach wokół fiordu skupionych jest też aż 5 z 28 ośmiu zachowanych w Norwegii drewnianych kościołów słupowych (stavkirke).
W przeciwieństwie do poprzedników, charakteryzuje się bardziej dostojeństwem, niż dramaturgią. Nie bez powodu nazywany jest „królową fiordów”... Liczący 179 km długości fiord zaczyna się w Oceanie Atlantyckim zaraz na południe od Bergen, a kończy u stóp ogromnego górskiego płaskowyżu Hardangervidda. Góry otaczające fiord nie należą do najwyższych, są za to pokryte zielenią i kwitnącymi w lecie drzewami. Tereny wokół Hardangefjordu dostarczają większości rodzimych owoców i nazywane są "kwitnącym sadem Norwegii".
Lysefjord jest wysunięty najbardziej na południe z całej top-piątki i leży około 35 km na wschód od Stavanger. Słynie z malowniczych krajobrazów, a także z Preikestolen – niezwykłego tworu skalnego, wyrastającego z jego toni. Ten klif, którego nazwa oznacza Ambonę to niemal pionowa skała o wysokości 604 metry! Wieńczy ją prostokątny płaskowyż o powierzchni ok. 600 metrów kwadratowych. Rozciąga się stąd niezwykły widok na fiord i otaczające go góry. Jest nie tylko pięknie, ale i ekscytująco...