Weekend w Bergen za grosze

Foto: Konrad Konieczny
Największą i całkiem bezpłatną atrakcją Bergen jest hanzeatycka starówka Bryggen.

Bergen jest miastem, którego niezwykłości można zakosztować, nie wydając ani korony. Jego głównymi atutami są piękne położenie i niezwykła architektura. A te walory na szczęście można docenić całkowicie gratis...

Miasto na wzgórzach

Niezwykłe położenie – nad fiordem i na siedmiu wzgórzach nadaje Bergen nieco bajkowy charakter. Zachwycają malownicze zbocza z kolorowymi domkami i statki, pływające po fiordzie. Całości dopełniają ozdobione kwiatami drewniane domy. Miasto jest dość rozległe, lecz jego największe atrakcje znajdują się w ścisłym centrum. Mowa przede wszystkim o średniowiecznej hanzeatyckiej starówce – Bryggen, która jest jednym z siedmiu norweskich zabytków, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wędrówka po wąskich uliczkach, wśród małych kolorowych domków to przeżycie, które na długo zapamiętamy.

Spacerując po centrum Bergen warto zwrócić uwagę także na inne obiekty średniowiecznej architektury – Halę Håkona i Wieżę Rosenkrantza. Wprawdzie wstęp do wnętrza obu obiektów jest płatny, ale zewnątrz można je obejrzeć całkowicie gratis.

Targ rybny

Za darmo dostępna jest także inna wielka atrakcja – Fisketorget czyli targ rybny. Położony na nabrzeżu targ czynny jest od czerwca do sierpnia codziennie między 7.00 a 19.00, a w pozostałych miesiącach od poniedziałku do soboty od 7.00 do 16.00. Warto odwiedzić to miejsce. Ilość i różnorakość ryb, krabów, krewetek, homarów i innych stworzeń morskich przyprawia o zawrót głowy. Myśląc o zakupach lepiej jednak odwiedzić pobliski supermarket - ceny są tam wyraźnie niższe.

Wzgórze Fløyen

Spośród kilku wzgórz otaczających miasto, najbardziej spektakularny widok rozpościera się z punktu widokowego na górze Fløyen. Z centrum miasta kursuje na nią kolejka Fløybanen, będąca jedną z głównych atrakcji Bergen. Ze szczytu rozpościera się spektakularna panorama na miasto, fiord i okoliczne góry (widoczna na zdjęciu powyżej). Bilet co prawda kosztuje 90 NOK w obie strony, ale warto wydać tę sumę bo wrażenie, szczególnie przy słonecznej pogodzie, jest niezwykłe. Chcąc nieco zaoszczędzić można wykupić bilet w jedną stronę za 45 NOK i ze szczytu zejść pieszo uliczkami do centrum (około 30 minut).

 

Wjazd kolejką na wzgórze Fløyen.
Foto: Konrad Konieczny

 

Dopiero oglądane z góry Bergen pokazuje się w pełnej krasie. Wzgórze Fløyen.
Foto: Konrad Konieczny

Karta zniżkowa Bergen Card

Planując zwiedzanie zabytków Bergen warto zastanowić się nad kupnem karty zniżkowej Bergen Card. Upoważnia ona do bezpłatnych przejazdów autobusami miejskimi, szeregu zniżek oraz bezpłatnego wstępu do muzeów. Karta ważna przez 24 godziny kosztuje 240 NOK, przez 48 godzin 310 NOK. Z Bergen Card  skorzystamy m.in. z kolejki Fløybanen za połowę ceny, bezpłatnie wejdziemy do Hali Håkona, Wieży Rosenkrantza, czy położonego pod miastem skansenu Stare Bergen (Gamle Bergen). Skansen to malownicze miejsce, do którego przeniesiono zabytkowe budynki z Bergen, począwszy od XVIII wieku.

Więcej o zakupie karty dowiemy się na stronie miasta www.visitbergen.com

 

Urokliwe uliczki w centrum miasta.
Foto: Konrad Konieczny

 

Fasady hanzeatyckich domów na Bryggen.
Foto: Konrad Konieczny

 

Tani nocleg

Wybór tanich noclegów w centrum jest ograniczony i trzeba je rezerwować z wyprzedzeniem. Wybierając  się do Bergen polecamy np.:

Intermission (www.intermissionhostel.no); hostel czynny jest jedynie w sezonie wakacyjnym od poł. VI do poł. VIII. Serwuje tanie śniadania i wieczorem bezpłatną kawę i ciastka dla gości. 190 Nkr od osoby w pokoju wieloosobowym.

Bergen YMCA Hostel (www.bergenhostel.no). Świetnie położony i wyposażony obiekt oferuje nocleg w dormitorium z łazienką i aneksem kuchennym za 215 NOK za osobę.

DORM.no (www.dorm.no). 300 metrów od dworca. Schronisko oferuje nocleg we wspólnej sali za około 300-400 Nkr (w sezonie drożej). W cenę wliczona jest pościel i dostęp do kuchni.

Bergen Vandrerhjem Montana (www.montana.no). Schronisko 5 km na południe od centrum miasta. Nocleg we wspólnej sali 250 Nkr. Dojazd autobusem numer 12 z dworca głównego.

Bergen Camping Park (www.bcp.no) najbliżej położony od centrum kemping (14 km), czynny jest przez cały rok. Za prosty 4-osobowy domek trzeba zapłacić 650 NOK. Z kolei namiot to wydatek 150 NOK. Przystanek autobusowy 400 metrów od kempingu.

Oprócz miejsc wymienionych adresów możemy też poszukać ofert kwater prywatnych w mieście, na przykład za pośrednictwem serwisu www.airbnb.pl. Wokół miasta jest też kilka domów wakacyjnych sieci Novasol.

Przeczytaj relację Majówka w Bergen.

Tani przelot

Bergen ma bezpośrednie połączenia lotnicze z kilkoma miastami w Polsce. Korzystając z oferty linii Norwegian czy Wizzair stosunkowo tanio dolecimy do stolicy fiordów m.in. z Warszawy, Gdańska czy Krakowa. Generalna zasada jest prosta - im wcześniej rezerwujemy bilet tym taniej.

Lotnisko Bergen Flesland leży pół godziny jazdy autobusem od centrum miasta. Więcej o tym jak dostać się z lotniska do centrum Bergen piszemy w tekście Transport z lotniska.

Bezpośrednio do Bergen przypływają jeż z Danii promy Fjord Line. Dzięki temu samochodową podróż przez Norwegią możemy zacząć od zwiedzania stolicy krainy fiordów.

 

  • Last modified
    Artykuł aktualizowany: środa, 01 marzec 2017