Na wstępie warto powiedzieć, że decyzję o wynajmie auta warto podjąć możliwie wcześnie, ponieważ w sezonie wakacyjnym tańsze modele znikają w pierwszej kolejności i rezerwując w ostatniej chwili, albo już na miejscu możemy mieć ograniczony wybór.
Rezerwacji samochodu dokonujemy zazwyczaj przez internet (adresy stron poniżej) podając swoje podstawowe dane i numer karty płatniczej. Aby wypożyczyć samochód wystarczy mieć dowód osobisty i prawo jazdy ważne od ponad roku. Z tego powodu dolną granicą wieku wynajmującego jest 19 lat. Trzeba jednak pamiętać, że dane agencje mogą stosować własne zaostrzenia. Często zdarza się, że granicą tą jest 25 lat – poniżej tego wieku kierowcy muszą wpłacić określoną kaucję za każdy wypożyczony dzień, zazwyczaj ok. 100 Nkr.
Podczas rezerwacji przez internet podajemy, w którym miejscu i godzinie będziemy odbierali i zdawali samochód. Te miejsca nie muszą się pokrywać, ale za zdanie auta w innym mieści pobrana będzie dodatkowa opłata.
Formalności przy odbiorze auta w wypożyczalni są bardzo uproszczone. W okienku na lotnisku (lub w innym punkcie, gdzie wypożyczamy auto) zostaniemy poproszeni o dowód osobisty i prawo jazdy, osoby która wynajmuje auto. Dostaniemy kluczyki, pracownik zaprowadzi nas na parking, albo poprosi byśmy sami znaleźli auto i to w zasadzie tyle.
Zdawanie samochodu jest jeszcze prostsze, o ile oczywiście nie mieliśmy jakiejś stłuczki. Jeśli zwracamy auto poza godzinami działania biura, wrzucamy po prostu kluczyki do skrzynki i tyle. Nic więcej nie musimy robić.
Koszt wynajmu samochodu zależny jest od jego wielkości i modelu – w znanych międzynarodowych wypożyczalniach orientacyjnie wynosi około 3000-4000 Nkr za tydzień. Jest to niestety więcej niż w innych krajach Europy, dlatego sugerujemy uważnie dobierać terminy i typ samochodu, albo skorzystać z internetowych platform wynajmu aut (o czym poniżej).
Na życzenie klienta firmy za dodatkową opłatą zapewniają wyposażenie dodatkowe, jak na przykład bagażniki rowerowe czy foteliki dziecięce. Warto się każdorazowo upewnić, czy ubezpieczenie jest wliczone w cenę, czy trzeba je dodatkowo wykupić. We wszystkich wymienionych niżej agencjach można płacić kartą kredytową.
Właściwie w każdym mieście i na każdym lotnisku działają agencje zajmujące się wynajmem samochodów. Rezerwacji można dokonać z wyprzedzeniem przez Internet, bezpośrednio na miejscu lub za pośrednictwem biur podróży lub nawet linii lotniczych. W szczycie sezonu letniego warto dokonać jej z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.
Poniżej przedstawiamy największe wypożyczalnie samochodów w Norwegii.
Jeśli nie przeszkadza nam konieczność zwrotu samochodu w to samo miejsce, z którego go wypożyczyliśmy warto zapoznać się z ofertą firmy Rent a Wreck (www.rent-a-wreck.no). Nie mają wprawdzie tak gęstej sieci agencji, ale za to oferują niższe ceny.
W Norwegii wielką popularność zyskuje idea ekonomii dzielenia. Na tej fali rozwinęła się platforma do wynajmu prywatnych samochodów o nazwie Nabobil (od nabo - siąsiad, i bil - samochód) www.nabobil.no. Działa to na tej zasadzie, że prywatni właściciele samochodów udostępniają je za pośrednictwem platformy innym osobom pobierając za to opłatę. Opłata ta jest nawet o 50% niższa od cen proponowanych w tradycyjnych wypożyczalniach. I wcale nie musimy odwiedzać właściciela w jego domu, wystarczy podać miejsce, gdzie chce się odebrać auto i kierowca będzie tam na nas czekał z kluczykami.
Niestety - po zmianach regulaminu na początku 2019 roku wynająć samochód w Nabobil mogą tylko osoby posiadające skandynawskie prawo jazdy (Nordic Driving Licence). W praktyce oznacza to, że turyści stracili możliwość korzystania z tej platformy. Jeśli w Norwegii pojawią się nowe usługi carsharingowe będziemy o tym pisać.