Narwik (norw. Narvik) położony jest w północnej części Norwegii, w odległości 2420 km od bieguna północnego i 1453 km od Oslo. To bardzo młode miasto, zbudowane dopiero w 1902 r. jako port przeładunkowy dla transportu rudy żelaza ze szwedzkiej kopalni w Kirunie.
Przez dziesięciolecia życie koncentrowało się tu głównie wokół portu, i dopiero w ostatnich latach Narwik zmienia swoje oblicze stając się regionalnym centrum aktywnego wypoczynku. Wyjątkowe położenie między trzema fiordami (Beisffjord, Ofotfjord i Romakfjorden) a górami powoduje, że jest to znakomity punkt wypadowy do nurkowania, pieszych i rowerowych wycieczek w góry, a zimą do uprawiania narciarstwa.
Jak dotrzeć do Narwiku?
Pociągiem – do miasta kursuje linia ze Sztokholmu obsługiwana przez kolej szwedzką www.sj.se. Norweska linia kolejowa kończy się w Fauske, skąd do miasta dojeżdża autobus.
Samolotem – główne lotnisko w Evenes oddalone jest o 1 godzinę jazdy od miasta. Latają tu np. samoloty Norwegiana z Oslo. Narwik posiada też własne lotnisko Framnes.
Statkiem - to opcja dla tych, którzy podróżują z Lofotów. Statek kursuje na trasie Narwik–Svolvær-Narwik
Samochodem - z Oslo do Narwiku jest 1400 km. Przez centrum Narwiku przebiega droga E6.
Co warto zobaczyć?
Muzeum II Wojny Światowej przy głównym placu (www.warmuseum.no), prowadzone przez Czerwony Krzyż. Umiejętnie zorganizowana wystawa dokumentuje niemieckie bombardowania oraz morskie i powietrzne bitwy, gdzie obok wojsk norweskich walczyli żołnierze państw alianckich, w tym również Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Z. Szyszko-Bohusza. W walkach morskich w rejonie miasta brały udział polskie niszczyciele "Grom", "Błyskawica" i "Burza.
Trzy tzw. polskie miejsca związane z czasem ostatniej wojny. Pierwsze z nich to pomnik marynarza znajdujący się na Placu Groma (Gromslass), w południowej części miasta. Drugim takim miejscem jest tutejszy cmentarz komunalny, gdzie pochowanych jest 9 polskich żołnierzy poległych w czasie walk o Narvik. Trzecie z opisywanych miejsc znajduje się ok. 10 km od miasta w Håkvik. Tam, na wojskowym cmentarzu jest kwatera polska.
Warto wybrać się także na górujący nad miastem Fagernsfjell. Na jednym ze szczytów znajduje się restauracja, z której rozpościera się niesamowity widok na Narvik i okolicę. Do restauracji można dojść pieszo, zajmuje to niespełna 1,5 godziny. Dla mniej wprawionych turystów jest także druga opcja: przejazd do restauracji gondolą. Przejazd zajmuje niespełna 10 minut. Więcej szczegółów pod linkiem narvikfjellet.com/home
Innym muzeum wartym odwiedzenia jest Museum Nord. Muzeum położone w południowej części miasta zostało umieszczone w starym budynku kolei z 1902 roku. W muzeum można prześledzić historię Narwiku oraz linii kolejowej Kiruna – Narwik.
Wycieczka koleją Ofotbanen. Linia została otwarta jesienią 1902 r., i służyła do przewozu rudy żelaza z kopalni w Kirunie. Dziś stanowi turystyczną atrakcję przewożąc pasażerów pod samą granicę ze Szwecją. Podczas podjazdu widać panoramę Rombaksfjorden, mija się też malowniczą doliną Norddalen.
Wybierając się do Narwiku zimą ma się niepowtarzalną szansę zobaczenia zorzy polarnej. Na tej szerokości geograficznej występują one od późnego września do połowy marca. Latem zaś można doświadczyć dnia polarnego. W Narwiku non stop jasno jest od połowy maja do końca sierpnia, i można wówczas oglądać niesamowite zachody słońca
Zakwaterowanie
W Narwiku działa kilka hoteli i pensjonatów. Najtańsze noclegi oferuje:
Pensjonat Spor 1 Gjestgård położony w samym centrum miasta www.spor1.no