Droga Rallarvegen (Droga Kolejowa) powstała na początku XX wieku podczas budowy linii kolejowej Oslo-Bergen. Pierwotnie służyła robotnikom do przewozu materiałów i sprzętu, a po uruchomieniu linii wykorzystywana była przez obsługę kolei.
Obecnie Rallarvegen jest jedną z najbardziej znanych tras rowerowych w Norwegii.
Rallarvegen biegnie górzystym płaskowyżem Hardangervidda od Haugastøl, przez stację kolejową w Finse (1222 metry n.p.m.), Hallingskeid i Vatnahalsen. Od Haugastøl teren wznosi się łagodnie od wysokości 988 n.p.m. do 1301 n.p.m. przy jeziorze Taugevatn. Na tym odcinku szlak biegnie wśród surowych, górzystych krajobrazów, mijając jeziora, tunele pod torami oraz kilka kładek przez strumienie.
Następnie teren zaczyna opadać, aż po dotarciu do stacji w Myrdal trasa rozgałęzia się. Główny szlak wiedzie stromo w dół doliny do Flåm (uwaga na hamulce), można też skręcić na zachód i mijając tunel Upsete Gravhals wzdłuż doliny Raundal dojechać do Voss.
Wybierając jazdę w przeciwną stronę (początek w Flåm) czekają nas dwie godziny wpychania roweru kamienistą, stromą momentami na 17% ścieżką do Myrdal. Alternatywą jest pokonanie tego odcinku koleją, co jednak wiąże się ze sporym wydatkiem. Patrz tekst Kolej Flåmsbana.
Foto: Konrad Konieczny
Na pokonanie całej 120 km trasy Rallarvegen potrzeba 2 dni. Droga otwierana jest w połowie lipca, a wybierając się na szlak wcześniej trzeba liczyć się z niespodziankami w postaci zasp śnieżnych. Nie warto się jednak zrażać, bo czekające na szlaku widoki m.in. na lodowiec Hardangerjokkulen warte są tej odrobiny wysiłku.