Atlasy samochodowe bez trudu kupimy w polskich księgarniach – w tradycyjnych punktach i w księgarniach internetowych. Z kolei po przekroczeniu granicy Norwegii mapy turystyczne i samochodowe dostaniemy w punktach informacji turystycznej, na stacjach benzynowych, kempingach i w kioskach sieci Narvesen. Pomocne może być także skorzystanie z dostępnych w internecie map interaktywnych, które są także dostępne jako aplikacje na smartfony (czytaj Internetowe mapy Norwegii)
Mapy samochodowe to niezbędne wyposażenie każdego kierowcy, nawet gdy posiadamy bardzo dokładną nawigację GPS, albo mapy elektroniczne. Poza tym te dobre zawierają np. trasy widokowe i miejsca godne uwagi, plany większych miast, czy tabele odległości.
Na naszym rynku dostępnych jest wiele map Norwegii, także jest z czego wybierać. Poniżej dla przykładu wymieniamy kilka z nich, przy czym jesli mielibyśmy wskazać to naszymi ulubionymi są mapy wydawnictwa Freytag&Berndt. Są nieco droższe od konkurencji, ale mają dobrą jakość i zaznaczono na nich wiele przydatnych informacji, jak punkty widokowe czy co bardziej ostre podjazdy.
- mapa samochodowa w skali 1:600 000
- atlas turystyczno-samochodowy w skali 1:400 000
- 4 częściowa mapa samochodowa Norwegii, w skali 1:400 000 i 1:250 000
Wybierając się na wędrówki piesze i rowerowe warto mieć ze sobą mapy turystyczne. Statens Kartverk czyli Urząd Kartograficzny w Norwegii opracował dokładne mapy dla amatorów wycieczek pieszych i rowerowych, z kolei Norweskie Towarzystwo Turystyczne (DNT) dla tych wybierających się w góry. Niestety trudno je zdobyć w naszych krajowych księgarniach, pozostaje więc zakup internetowy lub już na miejscu w Norwegii.
Można zaopatrzyć się także w mapy wydawane przez norweski Cappelen Damm. Są to najbardziej powszechne i bardzo dokładne mapy, które zamówić można przez Internet. albo kupić na miejscu w księgarniach czy na stacjach benzynowych. Mapy te wydawane są dla regionów, a ich ceny rozpoczynają się od 129 Nkr za sztukę.
Jeśli zamierzamy zwiedzać miasta, aby nie pobłądzić, warto zaopatrzyć się w ich plany. Plany tych największych, np. Oslo bez problemu kupimy w polskich księgarniach, np. wspomnianego już wydawnictwa Freytag&Berndt, w skali 1:20 000. Dokładne mapy miejskie wydaje także norweskie wydawnictwo Cappelen. Poza tym plany największych miast dołączane są do atlasów turystycznych.
Plany Oslo, Bergen, Stavanger jak i mniejszych norweskich miejscowości możemy dostać często otrzymać bezpłatnie w punktach informacji turystycznej.