Planując wakacje w Norwegii ostateczny wybór formy zakwaterowania zależy także od wielkości grupy, z którą podróżujemy.
Jeśli wyjeżdżamy z 4-5 innymi osobami to zdecydowanie polecamy wynajem domów wakacyjnych (patrz Domy wakacyjne) albo domków na kempingach (patrz Kempingi). Ich standard zapewne bardzo pozytywnie nas zaskoczy. Co ważne, ceny, kalkulując przy pełnym obłożeniu, również nie zrujnują naszego budżetu, nawet w szczycie sezonu.
Jeśli z kolei na wakacje wybieramy się w mniejszym gronie to polecamy nocleg na kempingach. W zależności od naszych preferencji możemy przenocować albo w namiocie, albo w domkach, które dostępne są także w mniejszych gabarytach – nawet jedynie dwuosobowe.
Należy jednak pamiętać, że kempingi zazwyczaj położone są na obrzeżach miasta, z dala od publicznego transportu, podobnie jak domy wakacyjne. Z tego powodu są to rozwiązania raczej dla zmotoryzowanych.
Planując zaledwie krótki wypad do miasta, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem pokoju w pensjonatach i kwaterach prywatnych albo w hostelach (patrz Pensjonaty i kwatery oraz Schroniska młodzieżowe).
Listę prywatnych kwater w Norwegii znajdziemy na przykład za pośrednictwem międzynarodowego serwisu www.airbnb.pl. Nie zawiera on pełnej oferty kwater w Norwegii, ale pozwala na wygodne wyszukiwanie i porównywanie cen.
Dla tych, którzy planują aktywny wypoczynek na łonie natury, lepszym rozwiązaniem będzie nocleg we własnym namiocie lub w schroniskach górskich. W zależności od miejsca, gdzie planujemy spędzić urlop, możemy wybierać wśród kilku ich typów. Po całym kraju, głównie na terenach górskich rozsianych jest 500 schronisk i chatek górskich organizacji DNT. Więcej o nich piszemy w tekście Hostele i schroniska młodzieżowe.
Dobrym rozwiązaniem jest także nocleg na kempingach, przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj nie ma potrzeby rezerwowania wcześniej miejsca. Po prostu przyjeżdżamy i rozstawiamy namiot.
Podróżując z namiotem i ceniąc sobie bliski kontakt z naturą, warto skorzystać z norweskiego prawa swobodnego dostępu do natury, które to zezwala na bezpłatne rozbicie obozowiska, praktycznie w każdym miejscu (patrz Z namiotem na dziko). Pamiętać tylko trzeba, aby nasz namiot był minimum 150 m od zabudowań i abyśmy zostawili po sobie porządek. Oprócz niewątpliwych zalet w postaci bliskości przyrody, jest również i taka, że to najtańsza forma zakwaterowania w Norwegii.
Jeśli do Norwegii wybieramy się na dłużej to najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem domu wakacyjnego. Udostępniane są one przez Norwegów, gdy ci z nich nie korzystają, więc nie powinniśmy mieć problemów, aby znaleźć taki dostępny przez dłuższy czas. Domy są w pełni wyposażone, przez co możemy się tam wprowadzić właściwie tylko z rzeczami osobistymi. Więcej w tekście Domy wakacyjne.
Innym dobrym rozwiązaniem na dłuższy pobyt jest wynajęcie domku na kempingu. W Norwegii jest wiele kempingów oferujących domki całoroczne, więc praktycznie o każdej porze roku bez trudu znajdziemy dla nas odpowiednie miejsce na nieco dłuższy pobyt.