Wyspa Senja leży za kołem podbiegunowym między Narvikiem a Tromsø. Zachodni brzeg wyspy wygląda na mapie jak dłoń, której długie palce wrzynają się w wody Morza Północnego. Po przybyciu na miejsce krajobraz wybrzeża robi jeszcze większe wrażenie.
Podróż wzdłuż wybrzeża wyspy Senja dostarcza niezwykłych widoków zmieniającego się krajobrazu – fiordów, gór i malowniczych wiosek rybackich. Pejzaż zdominowało tu pasmo górskie Okshorntindene, wydające się wyrastać wprost z morskiej toni. Piaszczyste plaże i puste, skaliste wysepki dodają Senji wyjątkowego uroku.
Na przemian mija się głębokie, osłonięte górami zatoki oraz wysunięte w stronę morza skaliste cyple. Jeden z takich cypli ze względu na swój kształt nazywany został „Ząb Diabła”. Tędy właśnie, zachodnią stroną wyspy od miejscowości Gryllefjord do Laukvik prowadzi szlak turystyczny.
Wyspa Senja dawniej zamieszkana była przez Saamów trudniących się hodowlą reniferów. Teraz główną gałąź gospodarki stanowi rybołówstwo, choć nadal spotyka się hodowców renów. Największą atrakcją poza podróżą wzdłuż górzystego wybrzeża jest Park Narodowy Anderdalen obejmujący swoim zasięgiem dolinę Anderdalen.
Będąc na północy wyspy odwiedzić warto malowniczą Husøya, zamieszkałą raptem przez 250 osób. Mieszkańcy wyspy wywodzą się od hiszpańskich żeglarzy, stąd niech nie dziwi nikogo istniejący tu do dziś zwyczaj popołudniowej sjesty.
Na wyspę Senja dojechać można przez most w Finnsnes, albo promem dopłynąć z Tromsø lub od południa z archipelagu Vesterålen.
Punkt widokowy na zachodnim wybrzeżu wyspy. Foto: Werner Harstad Statens Vegvesen