Oto kilka informacji, o których warto wiedzieć, na wypadek gdybyśmy postanowili sięgnąć do kieszeni i zostawić w Norwegii kilka dodatkowych koron na sprawienie przyjemności sobie lub innym.
Praktycznie w każdym turystycznym miasteczku czy punkcie łatwo znajdziemy sklepiki z pamiątkami. Królują trolle, drobiazgi z norweską flagą, ręcznie malowane przedmioty oraz swetry i rękawiczki robione na drutach. Dobrym pomysłem są regionalne specjały kulinarne, na przykład słoiczek dżemu z moroszek, tørfisk czyli płatki suszonego dorsza, szpatułka do krojenia sera czy lekko słodki bo zawierający karmel ser brunost. Ważne tylko by tych zakupów nie robić na lotnisku, gdzie ceny są wyższe.
Ciekawym drobiazgiem z wyjazdu do kupienia w dobrej cenie na strefie bezcłowej może być norweska czekolada marki Freia, lub oblewane czekoladą piankowe misie Bamsemoms.
Kupując prezenty mamy możliwość zaoszczędzenia na podatku VAT wynoszącym 25% wybierając punkty oznaczone Tax Free. Gdy za zakupy wydamy więcej niż 315 Nkr (290 Nkr za produkty spożywcze) możemy poprosić o pokwitowanie Tax Free Form czyli krótki formularz, który należy wypełnić. Zwrotowi podatki nie podlegają zakupy paliwa i książek.
Przy przekraczaniu granicy należy udać się do punktu Refund Offices, w którym po okazaniu towaru, pokwitowania oraz paszportu (dowodu osobistego) otrzymamy zwrot podatku zawartego w cenie danego produktu. Punkty takie znajdują się na przejściach granicznych, promach oraz na lotniskach już za strefą odprawy paszportowej. Lista punktów Refund Offices znajduje się na stronie www.globalblue.com. Na stronie można pobrać aplikację mobilną pomagającą przy zakupach.
Produkty spożywcze warto kupować w sieciach supermarketów Coop, Kiwi i Rema 1000. Tam ceny są najkorzystniejsze. Najdroższe są mięsa i wędliny oraz sery. W supermarketach z alkoholi kupimy tylko piwo. Działy te czynne są do godziny 20 (w soboty do 18). Piwo mogą kupić osoby, które ukończyły 18 lat.
Mocniejsze trunki kupić można jedynie z licencjonowanych sklepach, czyli w sieci Vinmonopolet (www.vinmonopolet.no). Sklepy takie znajdują się zazwyczaj w większych miastach i miasteczkach. Wysokoprocentowy alkohol mogą kupić jedynie osoby, które ukończyły 20 lat.
W Norwegii nie ma zwyczaju targowania się. Nawet kupując pamiątki na przydrożnych straganach targowanie się raczej nie jest mile widziane.